Redakcja i korekta

Marta Choińska-Młynarczyk, Copywriter, Korektor

Czym się od siebie różnią i kiedy warto z nich skorzystać?

Redakcja i korekta to terminy, które w mowie potocznej często używane są zamiennie. W branży pisarskiej odnoszą się jednak do nieco innych zadań, wykonywanych w różnych momentach. Poznaj różnice między nimi i dowiedz się, kiedy warto skorzystać z usług profesjonalnych korektorów i redaktorów.

Czym różni się korekta od redakcji?

Korekta i redakcja to dwa ważne procesy, które mają na celu poprawienie jakości tekstu. Nie są jednak tożsame. Każdy, kto zamierza w profesjonalny sposób zajmować się pisaniem różnych treści, powinien więc poznać między nimi różnicę.

Czym zajmuje się redakcja?

Redakcja tekstu to pierwsza jego weryfikacja, która następuje tuż po napisaniu przez autora. Polega ona na wyszukaniu wszystkich błędów, które znajdują się w tekście. Dlatego też redaktor poprawia literówki, błędy gramatyczne, ortograficzne, składniowe czy interpunkcyjne. Jednocześnie weryfikuje treść pod kątem logicznym i merytorycznym. Jest uprawniony do sugerowania nawet dużych zmian, jak choćby przeredagowanie całego akapitu tekstu, aby brzmiał bardziej zrozumiale dla czytelnika.

Redakcja zazwyczaj odbywa się na dokumencie programu Word. Jeśli nie następuje po niej profesjonalny skład (wymagany np. w przypadku książek), tak przygotowany tekst trafia do druku, dlatego redaktor jest odpowiedzialny także za jego ostateczny kształt. Zazwyczaj ma to miejsce w przypadku prac dyplomowych, licencjackich, magisterskich czy inżynierskich.

Jeśli jednak kolejnym krokiem będzie profesjonalny skład tekstu, w dalszej kolejności zostanie od poddany także korekcie.

Czym zajmuje się korekta?

Korekta jest etapem późniejszym w stosunku do redakcji. Następuje zazwyczaj w profesjonalnych wydaniach tekstów, m.in. na etapie przygotowania książek do wydania. Prowadzona jest na plikach pdf. Korekta może zostać przeprowadzona nawet kilkukrotnie zanim książka trafi do druku i zazwyczaj wykonuje ją inna osoba niż redakcję.

Korekta polega na nadaniu książce ostatecznego wyglądu. Usuwa pozostałe po składzie literówki, błędy interpunkcyjne, zjedzone końcówki, wdowy i bękarty itp. Zajmuje się również poprawą estetyczną, w tym sugerowaniem zmian z zakresu światła, luster czy też usunięcia paginy z niektórych stron. Dzięki tym działaniom ostateczny wydruk jest nie tylko wolny od błędów, ale też łatwy do czytania i przyjemny dla oka.

Czy korekta i redakcja są naprawdę potrzebne?

Wielu autorów wierzy, że ich teksty są wolne od błędów. Zazwyczaj tak jednak nie jest i nawet najbardziej skrupulatna osoba pozostawia drobne niedociągnięcia w swojej pracy. Niestety samodzielnie trudno jest je zauważyć, ponieważ mózg automatycznie dopasowuje tekst do tego, czego od niego oczekujemy.

Właśnie dlatego pomoc korektora i redaktora jest tak cenna dla autorów. Mogą dzięki temu uzyskać tekst wolny od błędów, zweryfikowany przez osobę z zewnątrz: taką, która lepiej dostrzega błędy i jest wolna od emocjonalnych sentymentów względem dzieła.

Warto przy tym dodać, że redakcja i korekta są niezbędne w profesjonalnych opracowaniach. W amatorskich również przynoszą korzyści, ponieważ sprawiają, że tekst ma wyższą jakość i jest lepiej odbierany przez czytelników.

Kto powinien skorzystać z usług profesjonalnego korektor i redaktora?

Jak już wspomnieliśmy, korekta i redakcja są obowiązkowe w przypadku profesjonalnych wydań tekstów. Dlatego też każde wydawnictwo posiada swoich ekspertów w tej dziedzinie, a osoby decydujące się na samowydanie powinny własnoręcznie znaleźć profesjonalistów, którzy przygotują teksty do dalszych etapów.

Istnieje jednak wiele innych grup osób, które skorzystają z eksperckiej pomocy, którą mogą uzyskać od korektorów i redaktorów. Należą do nich:

  1. Autorzy, którzy przygotowują książkę (powieść, poradnik lub inne) do wysłania propozycji wydawniczej, co zwiększy szansę na akceptację tekstu przez wydawnictwo;
  2. Twórcy internetowi (w tym publicyści, dziennikarze, blogerzy i influencerzy), którzy zadbają o jakość swoich artykułów, wpisów, e-booków czy newsletterów i w ten sposób lepiej przekonają swoich czytelników do tego, iż są ekspertami w swojej dziedzinie;
  3. Przedsiębiorcy, którzy w profesjonalny sposób przygotują swoje materiały promocyjne (strony www, ulotki, broszury, plakaty i katalogi), co pomoże im uzyskać zaufanie grupy odbiorczej i przyczyni się do budowania pozycji lidera na rynku;
  4. Nauczyciele i eksperci prowadzący kursy stacjonarne lub online, którzy zaoferują swoim kursantom lepsze materiały do nauki;
  5. Studenci, którzy dzięki temu z łatwością przygotują pracę zaliczeniową lub dyplomową zgodnie z wymaganiami uczelni oraz na najwyższym poziomie językowym.

 

Jeśli więc należysz do jednej z powyższych grup lub z innego powodu zastanawiasz się nad tym, czy Twoje teksty mają odpowiednią jakość, po prostu poddaj je profesjonalnej korekcie i redakcji. Dzięki temu nie będziesz miał żadnych wątpliwości, iż są najlepsze.

 

Z chęcią pomogę Ci w tym procesie! Zobacz, dla kogo zajmowałam się już korektą i skorzystaj z mojego doświadczenia we własnej pracy.